Polimerik Biyomalzemeler

Bölümümüzdeki aktif araştırma konuları arasında biyomoleküler sistemlerin yapı ve dinamiğinin moleküler seviyede incelemesi bulunmaktadır. Polimerik biyomalzemeler, ilaç taşıyıcı nanomalzemeler, hidrojeller ve yaşam için en önemli maddelerden biri olan su grubumuzun başlıca araştırma konuları arasındadır. 

Araştırma Grubu
Doç.Dr. Gökhan KAÇAR

 

İlaç Taşıyıcı Nanomalzemeler

Günümüzde kanser, diyabet gibi hastalıkların teşhisinde ve tedavisinde kişiye yönelik yaklaşımlar ön plana çıkmaktadır. Bu amaçla ilaç taşıyıcı nanoyapılar ilacın vücudun istenilen bölgesine hedeflenmesi için umut vadeden yapılar haline gelmiştir. Grubumuzda ilaç taşıyıcı polimerik nanomalzemelerin yapı ve ilaç taşıma özellikleri çalışılmaktadır.

 Resim

Şekil1: G. Kaçar, Colloid and Polymer Science 297, 1037-1051 (2019).

Hidrojeller

Hidrojeller günden güne kullanımı artan malzemeler arasındadır. Özellikle kendi kendini yenileyen yüzeyler ve yapay organ alanındaki kullanımı hidrojel malzemeleri sürekli aktif olarak çalışılan malzemelerden biri haline getirmiştir. Grubumuzda çeşitli hidrojel malzemeler fonksiyonel yüzeyler ve ilaç taşıma alanında kullanım için incelenmektedir.

 Resim

Şekil3: G. Kaçar, P.T.M. Albers, A.C.C. Esteves, G. de With, Journal of Coatings Technology and Research 15, 691-701 (2018).
 

Su

Araştırma grubumuzda yaşam için en önemli malzemelerden olan suyun ve etkileşim içerisinde olduğu karmaşık moleküllerin yapı ve dinamiğinin incelenmesi çok ölçekli bilgisayar simülasyonları yoluyla gerçekleştirilmektedir.

 Resim

G. Kaçar, G. de With, Journal of Molecular Liquids 302, 112581 (2020).

Bu içerik 06.07.2015 tarihinde yayınlandı ve toplam 2301 kez okundu.